Vigtige datoer 2019/20

Opdateret 29/10-2019
2019 Event
August
10. august Mærkeprøve - GKF / Gentofte (DSU)
13. august Sæsonstart for K og M-hold
15. august Sæsonstart for FunSkate
16 - 18. august DanSkate – National Elite Samling - FSF / Frederikshavn (DSU)
16 - 18. august Solo- og Isdansesamling -ESK / Esbjerg (DSU)
19. august Sæsonstart for Voksenhold
September
1. september Sæsonstart for Familiehold
2. september Sæsonstart for Skøjteskolen
13 - 15. september Efterårskonkurrencen - ESK / Esbjerg (DSU)
27 - 29. september FunSkate samling ØST + Hjælpetræner uddannelse -TSK / Tårnby (DSU)
27 - 29. september HSK-cup - HSK / Hvidovre (Privat konkurrence)
Oktober
5. oktober Iskrystal 1 - Beg. konkurrence - HKF / Hørsholm (Privat konkurrence)
5. oktober Mærkeprøve DANS - RSIK / Rødovre (DSU)
12 - 15. oktober Syncro Camp - HSF / Herning (DSU) - (Uge 42)
14 - 15. oktober Aktivt efterår - Gentofte Kommune
14 - 20. oktober Efterårsferie for skøjteskole og familiehold (begge dage inkl.)
26 - 27. oktober Oktoberkonkurrencen - GKF / Gentofte (Privat konkurrence)
28. oktober Halloweenfest i GKF
November
1 - 3. november Sjællands Mesterskaberne M + SC + Solodans - TSK / Tårnby (DSU)
9 - 10. november FunSkate 1 ØST - ØSK / Ørestaden (DSU)
30. november Iskrystal 2 - Beg. konkurrence - HKF / Hørsholm (Privat konkurrence)
December
6 - 8. december Danmarks Mesterskaberne 2020 - GKF / Gentofte (DSU)
14 - 15. december ATK Camp Ungdom, Cubs & Springs K og M løbere
Aldersrelateret Trænings Koncept - GKF / Gentofte (DSU)
14 - 15. december FunSkate 2 ØST - RSIK / Rødovre (DSU)
16. december Juletræesfest i GKF
21 - 22. december Syncro Camp - HSF / Herning (DSU)
23. december - 3. januar Juleferie for skøjteskole og familiehold (begge dage inkl.)
2020 Event
Januar
3 - 5. januar DanSkate – National Elite Samling - OSK / Odense (DSU)
10 - 12. januar Danmarks-Cup ØST - HKF / Hørsholm (DSU)
15. – 16. februar FlyverCup – TSK / Tårnby (Privat konkurrence)
25 - 26. januar Isblomsten - HI / Herlev (Privat konkurrence)
Februar
31 - 2. februar ESK-Cup - ESK / Esbjerg (Privat konkurrence)
1 -2. februar FunSKate 3 - GSF / Gladsaxe (DSU)
6 - 9. februar The Nordic Championships - Stavanger Norge (ISU)
9 - 16. februar Vinterferie for skøjteskole og familiehold (begge dage ínkl.)
22 - 23. februar ATK Camp Ungdom, Debs & Novice, Junior og Senior K og M løbere
Aldersrelateret Trænings Koncept - HSF / Herning - (DSU)
24. februar Fastelavnsfest i GKF
29. februar Iskrystal 3 - Beg. konkurrence - HKF / Hørsholm (Privat konkurrence)
Marts
7 - 8. marts FunSKate Finalen - OSK / Odense (DSU)
(Dato kommer snarest) Generalforsamling i GKF
13 - 15. marts Friløbskonkurrencen - FSF / Frederikshavn (DSU)
21 - 22. marts Syncro Camp - (Placering kommer snarest) (DSU)
26 - 29. marts Skate Copenhagen - HSK / Hvidovre (Privat konkurrence)
27. marts GKF's årlige Gallashow
28. marts Alle holder fri efter Gallashow
April
4 - 5. april Copenhagen Dance Cup - RSIK / Rødovre (Privat konkurrence)
17 - 19. april DanSkate – National Elite Samling - (Placering kommer snarest) (DSU)
Maj
(Dato kommer snarest) GKF's Skøjteskolekonkurrence
(Dato kommer snarest) Sidste træning for familieholdet
(Dato kommer snarest) Sidste træning for skøjteskolen
Sidste træning på isen for M, K, F og voksenhold afhænger af stadion.